پشتیبانی: 09200595596
پشتیبانی: 09981595595

QD-OLED چیست؟

ادمین 26 آبان 1401 بدون دیدگاه

QD-OLED چیست؟

 

طرفداران تجهیزات تلویزیونی دوست دارند در مورد شایستگی دو فناوری صفحه تخت پیشرو بحث کنند: کوانتوم دات ال ای دی (یا تلویزیون QLED که معمولاً شناخته می شود) و ال ای دی ارگانیک که به عنوان تلویزیون OLED شناخته می شود. هر کدام مزایا و نقاط ضعف خود را دارند فناوری QD-OLED چیست؟ با نمایندگی تلویزیون سامسونگ در کرج همراه باشید برای بررسی QD-OLED تکنولوژی جدید تلویزیون

اما یک فناوری نمایشگر جدید به نام Quantum Dot OLED یا QD-OLED، اولین رسمی خود را در CES 2022 انجام داد و اکنون در تلویزیون های سونی و سامسونگ و مانیتورهای رایانه های برند Alienware Dell گنجانده شده است. ما انتظار داریم که QD-OLED در نهایت راه خود را به سایر عوامل مانند نمایشگرهای داخل خودرو نیز باز کند.

اما دقیقاً QD-OLED چیست، چرا پتانسیل بالایی برای کیفیت تصویر دارد و چه زمانی می‌توانید نمایشگرهایی بخرید که از آن استفاده می‌کنند؟ بیایید به جزئیات QD-OLED نگاه کنیم و بفهمیم.

QD-OLED چیست؟

به زبان ساده، QD-OLED یک فناوری نمایشگر هیبریدی است که هدف آن استفاده از کیفیت های بسیار چشمگیر تلویزیون OLED و بهبود روشنایی و رنگ با استفاده از نقاط کوانتومی است.

به گفته کارشناسان، نتیجه باید تلویزیونی باشد که سطوح کنتراست خیره کننده و رنگ مشکی کامل OLED را به نمایش بگذارد و در عین حال سطوح روشنایی را ارائه دهد که به طور سنتی فقط در تلویزیون های QLED مشاهده می کردیم. به طور خلاصه، باید بهترین های هر دو دنیا را به ما بدهد. تا CES 2022، این کاملاً تئوری بود. اما کالب دنیسون، سردبیر ارشد Digital Trends یکی از معدود روزنامه‌نگارانی بود که در غرفه نمایش سامسونگ صفحه نمایش QD-OLED را در زندگی واقعی دیدند و عمیقاً تحت تأثیر قرار گرفتند.

همچنین ممکن است با گذشت زمان، خرید تلویزیون‌های QD-OLED نسبت به تلویزیون‌های OLED با اندازه مشابه ارزان‌تر باشد. بعداً در این مورد با جزئیات بیشتر بحث خواهیم کرد.

QD-OLED چگونه کار می کند؟

نور پس زمینه LED تمام روشنایی را که می بینید تولید می کند – و نور پس زمینه LED مدرن می تواند روشنایی زیادی تولید کند، بسیار بیشتر از منابع نور OLED. اما دستیابی به این روشنایی با حفظ رنگ سفید با طیف کامل، دشوار است.

راه حل: با یک منبع نور LED آبی واقعا روشن شروع کنید، سپس از نقاط کوانتومی قرمز و سبز برای متعادل کردن رنگ آبی در طیف کاملی از سفید استفاده کنید. از آنجایی که نقاط کوانتومی را می‌توان برای انتشار رنگ‌های خاص تنظیم کرد و به طرز شگفت‌انگیزی، می‌توانند این کار را در سطح بازدهی نزدیک به 100 درصد انجام دهند، تلویزیون‌های QLED بدون کاهش روشنایی یا نیاز به مصرف انرژی بیشتر، بهبود بسیار مورد نیاز را در دقت رنگ خود دریافت می‌کنند.

از آنجا، نور سفید خالص شده از ماتریس LCD (که مسئول تصاویری است که می بینید و مناطق روشن یا تاریک صفحه نمایش است) و در نهایت از فیلتر رنگی عبور می کند که نور سفید را به سمت راست تبدیل می کند. مقادیری قرمز، سبز و آبی به طوری که ما تصاویر رنگی واقعی را ببینیم.

این یک سیستم خوب است که تصاویر روشن و بسیار رنگارنگ تولید می کند. همچنین تولید آن کاملا مقرون به صرفه است، زیرا، به جز نقاط کوانتومی، همه اجزای آن برای دهه‌ها وجود داشته‌اند و اکنون ساخت آن «ارزان» است.

اما معایبی هم دارد. مهم نیست که ماتریس LCD چقدر تلاش می‌کند، نمی‌تواند 100% از ورود نور در صحنه‌های تاریک جلوگیری کند، بنابراین هرگز به آن سیاهی کامل و جوهری که در تلویزیون OLED می‌بینید، نخواهید رسید. ماتریس LCD همچنین مشکلاتی را برای مشاهده خارج از زاویه ایجاد می کند زیرا تمایل دارد نور را مستقیماً به بیرون از صفحه نمایش “تونل” کند.

QLED همچنین برای ایجاد روشنایی که می بینید باید انرژی بیشتری مصرف کند زیرا ترکیب ماتریس LCD و فیلتر رنگی نور تولید شده توسط نور پس زمینه LED را کاهش می دهد. این باعث می شود تلویزیون های QLED نسبت به تلویزیون های OLED انرژی کمتری مصرف کنند.

در نهایت، و این ممکن است فقط برای خریداران تلویزیون‌های دکور گرا مهم باشد، همه این عناصر به یک پنل کلی تلویزیون ضخیم‌تر می‌شوند.

تلویزیون OLED

تلویزیون OLED از یک منبع نور OLED و یک فیلتر رنگی برای تولید تصویر خود استفاده می کند.

در مقایسه با تلویزیون QLED بسیار ساده به نظر می رسد و همینطور است. به لطف ماهیت پرتاب کننده عنصر اصلی تلویزیون OLED – پیکسل OLED – این یک عنصر می تواند از روشنایی و ایجاد تصویر مراقبت کند و اساساً نقش نور پس زمینه LED و ماتریس LCD را در تلویزیون QLED ایفا کند.

بدون ماتریس LCD، زوایای دید با تلویزیون OLED به همان اندازه که تا به حال دیده‌ایم عالی است. می توانید هر جا که دوست دارید بنشینید و همچنان همان سطوح روشنایی، کنتراست و رنگ را ببینید.

و همانطور که قبلاً اشاره کردیم، از آنجایی که پیکسل های OLED می توانند به طور کامل خاموش شوند زمانی که یک تصویر خواستار سیاهی کامل باشد، این دقیقاً همان چیزی است که دریافت می کنید: اصلاً نوری ساطع نمی شود.

اما تلویزیون OLED نیز کامل نیست. شما فقط می توانید روشنایی بسیار زیادی را از یک پیکسل OLED دریافت کنید. در شرایط کم نور عالی است، اما به سادگی نمی تواند با نور پس زمینه LED اختصاصی QLED در محیط های روشن تر رقابت کند. اگر تا به حال به یک تلویزیون QLED و OLED در کنار هم در انبار Costco با نور روشن نگاه کرده اید و تلویزیون QLED را جذاب تر کرده اید، احتمالاً به دلیل روشنایی برتر آن است.

روشنایی تلویزیون OLED به دو دلیل اصلی کمتر از QLED است. اول و مهمتر از همه، هر پیکسل OLED نور خود را ایجاد می کند. اما هرچه قدرت بیشتری را از طریق پیکسل OLED رانندگی کنید، طول عمر آن را کاهش می دهید. بنابراین تلویزیون‌های OLED احتمالاً می‌توانند روشن‌تر از امروز شوند، اما تعداد کمی از خریداران با تلویزیونی که فقط نصف طول عمر داشته باشد، مشکلی ندارند. ال ای دی های استفاده شده در نور پس زمینه تلویزیون های QLED نسبت به این نوع پیری بسیار کمتر حساس هستند و می توانند برای مدت طولانی نور زیادی تولید کنند.

دوم، مهم نیست که یک پیکسل OLED چقدر نور می تواند ایجاد کند، مقداری از آن نور توسط فیلتر رنگ جذب می شود.

پنل های OLED نیز در معرض چیزی به نام سوختگی هستند. اگر محتوای مشابهی را در یک تلویزیون OLED برای چندین ساعت متوالی نمایش دهید – مثلاً یک بنر اطلاعاتی پایین‌تر در یک کانال خبری یا یک صفحه کنترل در یک بازی ویدیویی – می‌تواند باعث پیری پیکسل‌ها با سرعتی سریع‌تر از پیکسل هایی که دائماً در حال نمایش تصاویر مختلف هستند.

“سایه” باقیمانده از آن محتوای استاتیک، سوختگی نامیده می شود، و زمانی که اتفاق بیفتد، معمولا دائمی است.

در نهایت، از آنجایی که بازار پنل‌های OLED با فرمت بزرگ عملاً انحصاری است و تنها یک شرکت – LG Display – آنها را تولید و به شرکت‌هایی مانند LG، Sony، Philips و Vizio می‌فروشد، برای مدتی گران‌تر از QLED باقی خواهد ماند. بیا.

 

 

QD-OLED: از بین بردن مانع روشنایی

بنابراین سوالی که دنیای تلویزیون با آن مواجه است این است که چگونه می‌توانید تمام مزایای OLED را حفظ کنید و نقاط ضعف آن را بهبود ببخشید؟

راه حل QD-OLED است که توسط برخی شرکت ها به عنوان “QD Display” نیز شناخته می شود.

OLED نقطه کوانتومی به طور قابل توجهی روشنایی کلی OLED را افزایش می دهد – و حتی رنگ فوق العاده آن را بهبود می بخشد – با بهینه سازی میزان نوری که یک پیکسل OLED می تواند ساطع کند و حذف فیلتر رنگ.

 

چرا با رنگ سفید شروع کنیم؟

در حال حاضر، تلویزیون های OLED نقطه شروع نور و رنگ خود را با نور سفید ایجاد می کنند. آنها این کار را با ترکیب مواد OLED آبی و زرد برای ایجاد ترکیبی انجام می دهند که بسیار نزدیک به سفید خالص است. چرا به جای استفاده از مواد OLED قرمز، سبز و آبی این کار را انجام دهید؟ پاسخ به پیچیدگی‌های ساخت پنل‌های OLED در اندازه‌های 50 تا 88 اینچی تلویزیون‌های امروزی است و در عین حال هزینه‌ها را تا حد امکان پایین نگه می‌دارد.

برای اینکه بفهمید یک پنل OLED واقعی RGB چقدر گران است، سونی یک مانیتور 4K و 55 اینچی برای صنایع پخش و فیلم تولید می کند که از این فناوری استفاده می کند. قیمت آن نزدیک به 28000 دلار است.

اما وقتی با نور سفید شروع می‌کنید، به راهی برای جدا کردن بخش‌های قرمز، سبز و آبی از طیف نیاز دارید. یک فیلتر رنگی این کار را به طرز شگفت انگیزی انجام می دهد، اما فیلترهای رنگی، همانطور که در بالا ذکر کردیم، روشنایی را کاهش می دهند.

تکنیک ال‌جی برای بازیابی بخشی از روشنایی از دست رفته در فیلتر رنگی شامل استفاده از یک زیرپیکسل سفید است که فیلتر رنگ را دور می‌زند.

وقتی محتوای محدوده دینامیکی استاندارد (SDR) را تماشا می‌کنید، استفاده از آن زیرپیکسل سفید متوسط ​​است. تلویزیون‌های OLED به راحتی می‌توانند به اندازه کافی روشن شوند که مشخصات کامل SDR را بدون اتکای زیادی به روشنایی زیرپیکسل سفید داشته باشند.

جف یورک، مدیر بازاریابی و روابط سرمایه‌گذار در Nanosys، شرکتی که فناوری نقطه کوانتومی را توسعه می‌دهد، می‌گوید: «نمایش‌های همه انواعی که از این معماری استفاده می‌کنند، می‌توانند به دقت رنگ در روشنایی نسبتاً کمتری دست یابند. اما مواد HDR کمی پیچیده تر است.

هنگام مشاهده محتوای HDR، پانل ها این زیرپیکسل های سفید را توربو شارژ می کنند تا روشنایی بالاتر HDR را ارائه دهند. اما محدودیتی وجود دارد که چقدر می توانید آن زیرپیکسل های سفید را هدایت کنید. آنها را بیش از حد دور نگه دارید و نه تنها عمر پنل را کاهش می دهید، بلکه این روشنایی اضافی می تواند رنگ سایر پیکسل های فرعی را نیز از بین ببرد، چیزی که به ویژه هنگام نمایش ویژگی های کوچک مانند متن که اغلب می تواند کمتر واضح به نظر برسد، قابل توجه است.

بازگشت به آبی

برای مقابله با موانع فنی روشنایی OLED، تلویزیون‌های QD-OLED یک صفحه از دفترچه راهنمای تلویزیون QLED را انتخاب می‌کنند. با استفاده از همان اصل که به تلویزیون QLED اجازه می دهد با استفاده از نقاط کوانتومی قرمز و سبز نور پس زمینه آبی را به نور سفید خالص تبدیل کند، یک پنل QD-OLED فقط از مواد OLED آبی به عنوان پایه هر پیکسل استفاده می کند.

سپس آن پیکسل OLED آبی به سه زیرپیکسل تقسیم می شود: یک زیرپیکسل آبی که ماده اولیه OLED آبی است، بدون تغییر باقی مانده است. یک زیر پیکسل قرمز که از نقاط کوانتومی تنظیم شده قرمز استفاده می کند. و یک زیرپیکسل سبز رنگ که از نقاط کوانتومی تنظیم شده سبز استفاده می کند.

از آنجایی که نقاط کوانتومی بسیار کارآمد هستند، تقریباً هیچ روشنایی در این دو تغییر رنگ از بین نمی رود. نتیجه یک صفحه نمایش واقعی RGB OLED بدون هزینه و پیچیدگی یک نقطه شروع مجزای RGB OLED، مالیات بر روشنایی یک فیلتر رنگی یا نیاز به یک زیرپیکسل سفید رنگارنگ است.

یورک گفت: «چیزی که در مورد نمایشگرهای QD-OLED بسیار هیجان‌انگیز است این است که برای رسیدن به حداکثر درخشندگی به زیرپیکسل سفید نیاز ندارند. QD-OLED قادر خواهد بود حجم تمام رنگ‌ها را از مشکی تقریباً تا حداکثر روشنایی را بدون کم‌اهمیت بیان کند.»

QD-OLED: مقرون به صرفه تر؟

ممکن است چندین سال طول بکشد، اما ممکن است هزینه ساخت تلویزیون‌های QD-OLED کمتر از تلویزیون‌های OLED باشد. خلاص شدن از شر فیلتر رنگی یک راه عالی برای کاهش مواد و پیچیدگی ساخت است، که باید به معنای هزینه کمتر پول نقد باشد.

و از آنجایی که QD-OLED از نظر تئوری روشن‌تر از OLED بدون استفاده از الکتریسیته بیشتر خواهد بود، ممکن است بتوان QD-OLEDهایی با روشنایی مشابه OLED و در عین حال مصرف انرژی کمتر ایجاد کرد. مصرف انرژی کمتر هزینه بسیاری از قطعاتی را که باید برای تحمل بارهای انرژی بالاتر مهندسی شوند، کاهش می دهد.

همه اینها فرض را بر این می گذارد که سرمایه گذاری های مورد نیاز برای تحقق ساخت QD-OLED به سرعت پرداخت می شود، اما در این مرحله کاملاً قطعی نیست.

مواد OLED آبی – منبع نور نمایشگرهای QD-OLED – یک ماده بسیار دشوار برای کار کردن است.

 

مانند سایر مواد OLED، بین طول عمر، روشنایی و کارایی، یک معامله سه طرفه وجود دارد. به طور کلی، هر زمان که یکی از این ویژگی ها را در اولویت قرار دهید، دو مورد دیگر آسیب می بینند. یک پیکسل OLED را به اندازه کافی سخت هدایت کنید تا روشنایی مورد نظرتان را ایجاد کنید و نه تنها طول عمر آن را کاهش می دهید، بلکه کارایی آن را نیز کاهش می دهید.

اما نمایشگرهای QD-OLED ممکن است از این قاعده مستثنی باشند. با استفاده از سه لایه ماده OLED آبی در هر پیکسل، هر لایه می تواند بار روشنایی را به اشتراک بگذارد.

جیسون هارتلو، مدیرعامل و رئیس Nanosys گفت: «میزان انرژی مورد نیاز از پیکسل OLED آبی در QD-OLED برای تولید مقدار مشخصی از روشنایی جلوی صفحه، کمتر خواهد بود.

چه کسی تلویزیون های QD-OLED را می سازد؟

1. تلویزیون QD-OLED سامسونگ.
2. QD-OLED A95K سونی.
در حال حاضر، Samsung Display – بخشی در سامسونگ که فناوری‌های نمایشگر را توسعه می‌دهد اما محصولات نهایی مانند تلویزیون یا نمایشگر را نمی‌فروشد – تنها شرکت تولیدکننده پنل‌های QD-OLED است. این پنل‌ها را به شرکت‌هایی مانند سونی، بخش Alienware Dell و Samsung Electronics (بخش سامسونگ که تلویزیون تولید و می‌فروشد) می‌فروشد. ما انتظار داریم که شرکت های دیگر هم اکنون که اولین بررسی های بسیار مثبت است، به جمع مشتریان QD-OLED Samsung Display بپیوندند.

Digital Trends این فرصت را داشت که قبل از انتشار عمومی، مدتی با کیفیت با تلویزیون Master سری A95K سونی براویا XR سپری کند. ما بسیار تحت تأثیر قرار گرفتیم، امتیاز بسیار نادر 10/10 را به دست آورد. Samsung Electronics همچنین اولین تلویزیون QD-OLED خود را معرفی کرده است که آن را Samsung OLED می نامد. مانند A95K، در سایزهای 55 و 65 اینچی عرضه خواهد شد.

ما مطمئن هستیم که در نهایت شرکت های زیادی وجود خواهند داشت که تلویزیون های QD-OLED را می فروشند، اما در حال حاضر، به نظر می رسد سونی و سامسونگ در این زمینه جدید تنها هستند.

تلویزیون های QD-OLED چه زمانی برای خرید در دسترس خواهند بود؟
اگرچه سونی اولین کسی بود که QD-OLED A95K خود را معرفی کرد و اولین کسی بود که آن را در وب سایت خود لیست کرد، به نظر می رسد تلویزیون OLED سامسونگ اولین تلویزیونی باشد که می توانید واقعاً خریداری کنید. می‌توانید تلویزیون OLED سامسونگ (55، 65 اینچی) را همین حالا پیش‌سفارش دهید و طبق صفحه محصول این شرکت، تحویل در آوریل آغاز خواهد شد.

در همین حال، سونی A95K (55، 65 اینچی) در سایت آن فهرست شده است، اما هنوز نمی‌توانید آن را پیش‌سفارش کنید، و هیچ نشانه‌ای از زمان آغاز ارسال وجود ندارد. در عوض، یک پیوند ثبت نام ایمیل برای دریافت به‌روزرسانی‌ها وجود دارد. مانیتور گیمینگ Alienware QD-OLED دل نیز برای پیش‌سفارش در دسترس است، اما محموله‌ها از قبل تا ژوئن 2022 برنامه‌ریزی شده‌اند و اگر تقاضا بیشتر از حد انتظار باشد، می‌توانند به راحتی دیرتر کاهش پیدا کنند.

قیمت آنها چقدر می شود؟

سامسونگ تلویزیون OLED (QD-) خود را 3000 دلار برای مدل 65 اینچی و 2200 دلار برای مدل 55 اینچی قیمت گذاری کرده است. در حالی که این مبلغ هنوز بسیار بیشتر از آن چیزی است که برای تلویزیون‌های OLED با اندازه مشابه از LG یا Vizio می‌پردازید، اما قیمتی که ما برای فناوری کاملاً جدید انتظار داشتیم، نیست.

سونی هنوز QD-OLED A95K خود را قیمت گذاری نکرده است، اما ما بر اساس امتیاز سونی Rewards که هر مدل برای شما به دست می آورد، مقداری محاسبات محاسباتی انجام دادیم. اگر حق با ما باشد، سونی در نهایت برای مدل 65 اینچی 4000 دلار و برای اندازه صفحه نمایش 55 اینچی 3000 دلار دریافت خواهد کرد. نیازی به گفتن نیست که این بسیار بیشتر از سامسونگ است، اما سونی ممکن است بتواند قیمت بالاتر خود را از طریق موارد اضافی (هر A95K با دوربین سونی براویا بادامک عرضه می شود)، پردازش تصویر بهتر و طراحی انعطاف پذیرتر (پایه A95K دارای دو موقعیت) توجیه کند. یکی از آنها به شما امکان می دهد آن را تقریباً همسطح روی دیوار قرار دهید. برای بستن تلویزیون OLED سامسونگ، باید آن را روی دیوار نصب کنید.

آیا QD-OLED آخرین حرف در فناوری تلویزیون است؟

جواب منفی!

هیچ چیز پیشرفت فناوری را متوقف نمی‌کند و شرکت‌هایی که نقاط کوانتومی تولید می‌کنند، به تسلط نهایی بر چشم‌انداز تلویزیون کاملاً توجه دارند.

 

QDEL مانند جام مقدس فناوری تلویزیون به نظر می رسد، اینطور نیست؟

به یاد دارید وقتی گفتیم که نقاط کوانتومی از انرژی نور با بازده تقریباً 100 درصدی برای تولید نور خود استفاده می کنند؟ خب، معلوم می شود که نقاط کوانتومی در مورد رژیم غذایی خود حساس نیستند. آنها همچنین می توانند با استفاده از الکتریسیته برای آنچه به عنوان الکترولومینسانس نقطه کوانتومی یا QDEL شناخته می شود، انرژی بگیرند. به نظر ما، این پنل های QDEL هستند که باید به عنوان “نمایشگر QD” نامیده شوند، نه پنل های QD-OLED.

در نهایت، این بدان معناست که ما می‌توانیم منابع نور OLED و LED را کنار بگذاریم و نمایشگرهای بسیار نازک، انعطاف‌پذیر، رنگارنگ، روشن و کم‌مصرف را ایجاد کنیم که هرگز از روشنایی یا دقت رنگ در طول زمان کاسته نمی‌شوند.

QDEL مانند جام مقدس فناوری تلویزیون به نظر می رسد، اینطور نیست؟ اما ما هنوز کاملاً آنجا نیستیم. در حال حاضر، نقاط کوانتومی آبی دارای ویژگی های لازم برای عمل به عنوان زیرپیکسل های الکترولومینسانس هستند. با این حال، نقاط کوانتومی قرمز و سبز هنوز نیاز به کار دارند.

تلویزیون‌های میکرو ال‌ای‌دی نیز در حال تبدیل شدن به یک جایگزین قدرتمند، اگر چه گران، برای بازار نمایشگر خانگی هستند. طراحی ماژولار آنها به این معنی است که نقطه قوت کلیدی آنها می تواند از 76 اینچ تا بیش از 16 فوت مقیاس شود، اما آنها همچنین فوق العاده روشن هستند و همچنین دارای سطوح سیاه و دقت رنگ برای مطابقت با تلویزیون های OLED هستند. اما در حال حاضر، حجیم‌تر، گران‌تر و رزولوشن پایین‌تر در هر اینچ نسبت به سایر فناوری‌های نمایشگر هستند.

در سال 2021، سامسونگ قول داد – و سپس شکست خورد – نسخه 4K و 76 اینچی The Wall (نام تجاری فرعی سامسونگ برای تلویزیون‌های MicroLED) را ارائه کند. در نمایشگاه CES 2022، وعده‌های جدیدی برای مدل‌های 89، 101 و 110 اینچی داده شده است که می‌توانند تا 150000 دلار قیمت داشته باشند. آیا پرداخت این مقدار پول (با فرض اینکه حتی در حد توان شما باشد) برای تلویزیون 110 اینچی MicroLED منطقی است؟ احتمالاً نه، اما باز هم، بسیاری از فناوری‌های جدید تلویزیون مانند پلاسما و OLED در زمان عرضه فراتر از دسترس بیشتر مردم بودند، اما با بلوغ فناوری بسیار مقرون به صرفه‌تر شدند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مجرب ترین تعمیرکاران تلویزیون در کرج و تهران در کام سرویس
کام سرویس سامانه تعمیرات تلویزیون های الجی و سامسونگ
هفت روز هفته 24 ساعته | تلفن پشتیبانی:09981595595
ادرس :کرج بلوار طالقانی برج طالقانی کام سرویس
تمام حقوق این سایت متعلق به کام سرویس ایران می باشد. ©
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x