کرج، منطقه ۹، بلوار طالقانی جنوبی برج طالقانی
پشتیبانی: 09200595596
پشتیبانی: 09981595595

رفرش ریت یا نرخ به روز رسانی در خرید تلویزیون

ادمین 7 بهمن 1401 بدون دیدگاه

هنگام خرید تلویزیون های هوشمند، وقتی عبارت «refresh rate» را می شنوید، معنای آن را درک می کنید؟ نرخ به روز رسانی تلویزیون چیست ? شما نیاز دارید، زیرا در واقع یک ویژگی بسیار مهم است که قبل از سرمایه گذاری برای تلویزیون هوشمند باید از آن آگاه باشید. نرخ به روز رسانی (refresh rate) تلویزیون چیست؟ بهترین نرخ تازه‌سازی برای تلویزیونی که انتخاب می‌کنید کدام است؟ نرخ رفرش تلویزیون ارتباط زیادی با عملکرد خوب تلویزیون دارد. به ویژه هنگام تصمیم گیری در مورد تلویزیون با صفحه نمایش بزرگ بسیار مهم است. در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد نرخ به روز رسانی تلویزیون و اهمیت آنها بدانید.

 

 

 

نرخ به روز رسانی (refresh rate) تلویزیون چیست؟

طبق بررسی تیمی از تعمیرکار تلویزیون در تهران و تعمیرکار تلویزیون در کرج نرخ تازه سازی یک تلویزیون به معنای تعداد دفعاتی است که تصویر بر روی صفحه نمایش می شود. اگر یک تلویزیون دارای نرخ رفرش 120 هرتز باشد، این به سادگی به این معنی است که تصویر روی تلویزیون 120 بار در ثانیه رفرش می شود. فقط به آن فکر کنید مانند کارتون های متحرک قدیمی که روی کاغذ کشیده شده اند.

هر چه سریعتر صفحات را ورق می زدید، شخصیت ها واقعی تر به نظر می رسیدند. همین امر در مورد نرخ تازه سازی تلویزیون نیز صادق است. تلویزیونی با نرخ تازه سازی بالای 120 هرتز در مقابل 60 هرتز کیفیت تصویر بهتری خواهد داشت. هنگام جستجوی یک تلویزیون جدید، در مورد بسیاری از نرخ فریم های مختلف، از 60 هرتز تا 120 هرتز تا 240 هرتز و بالاتر خواهید شنید. اکثر مجموعه‌های LCD که پیدا می‌کنید نرخ تازه‌سازی واقعی 60 هرتز دارند. معمولاً در مدل‌های تلویزیونی گران‌تر، نرخ تازه‌سازی «بومی» 120 هرتز را خواهید یافت. نرخ به روز رسانی در تلویزیون 4K  اغلب 120 هرتز خواهد بود.

نرخ تازه سازی یا فریم ریت تلویزیون

 

 

نرخ حرکت و TruMotion

هر سازنده تلویزیون از اصطلاحات مختلفی برای توضیح نرخ به روز رسانی تلویزیون های خود استفاده می کند. برای تلویزیون های 4k، تنها کاری که انجام می دهید این است که نرخ تازه سازی واقعی را دو برابر کنید. ال‌جی از اصطلاح TruMotion برای توصیف نرخ تازه‌سازی تلویزیون خود استفاده می‌کند. TruMotion فقط نرخ تازه سازی واقعی دو برابر شده است. این مورد را با علامت “TM” قبل از مقدار خواهید دید. برای OLED های ، متوجه خواهید شد که از اصطلاح TruMotion استفاده نمی کنند. عددی که در OLED ال‌جی می‌بینید، نرخ تازه‌سازی واقعی تلویزیون است.

 

نرخ تازه سازی خوب برای تلویزیون چیست؟

به نظر می رسد عدد جادویی 120 هرتز است که در تلویزیون OLED هوشمند 65 اینچی LG C9 4k HDR  پیدا می کنید. سعی کنید هنگام انتخاب بین تلویزیون 120 هرتز در مقابل 60 هرتز، انواع چیزهایی را که تماشا می کنید در نظر داشته باشید. اگر زیاد بازی می کنید، تلویزیون های 120 هرتز بهتر هستند. اگر از طرفداران پرشور ورزش هستید، می‌خواهید تلویزیون‌هایی با نرخ تازه‌سازی بالاتر را نیز بررسی کنید. نرخ تازه‌سازی بالاتر به تلویزیون اجازه می‌دهد تا با اقدامات سریع در زمین بسکتبال همگام شود. هنگامی که ورزش های خود را در تلویزیون با رفرش 120 هرتز تماشا می کنید، تصویر صاف تری با تاری کمتر دریافت خواهید کرد.

اگر تلویزیون، مانیتور کامپیوتر یا پروژکتور خرید کرده باشید، متوجه شده اید که یکی از مشخصات یا ویژگی های ذکر شده نرخ تازه سازی است. نرخ تازه سازی به نحوه کنترل حرکت یا عملکرد نمایشگر اشاره دارد. صفحه نمایش شما می تواند برای آن باشد. یک ویژگی بسیار مهم در اینجا نگاهی به چیستی آن، نحوه عملکرد آن بر روی تلویزیون، مانیتور و پروژکتور، و نحوه انتخاب نمایشگری با نرخ تازه سازی مناسب برای شما است.

 

نرخ تازه سازی چیست؟

نرخ تازه سازی

اگر تا به حال یک فیلم خانگی قدیمی را با یک پروژکتور 8 میلی‌متری تماشا کرده باشید، می‌دانید که فیلمی که از طریق دستگاه تغذیه می‌شود از تصاویر ثابت تشکیل شده است. وقتی فیلم با سرعت تعیین‌شده در پروژکتور می‌چرخد، به نظر می‌رسد که ثابت است. تصاویر در حال حرکت هستند

با نمایندگی تلویزیون سامسونگ در کرج همراه باشید

پروژکتورهای فیلم 8 میلی‌متری می‌توانند با سرعت 14 فریم در ثانیه (فریم بر ثانیه) بچرخند. در حالی که این سرعت بسیار آهسته است، هر حرکتی پرش یا متلاطم به نظر می‌رسد، این روش خوبی برای نشان دادن نرخ تازه‌سازی است. ویدیو یا بازی‌ای که در حال تماشا یا بازی در خود هستید تلویزیون نیز از مجموعه‌ای از تصاویر ثابت تشکیل شده است، اما آن‌ها آنقدر سریع نشان داده می‌شوند که آنها را به‌عنوان یک حرکت بدون درز مشاهده خواهید کرد.

نرخ تازه‌سازی تعداد دفعاتی است که تلویزیون، پروژکتور یا نمایشگر می‌تواند تصویر را بازنشانی کند و نمایش دهد. این نرخ با هرتز اندازه‌گیری می‌شود و نرخ تازه‌سازی استاندارد برای تلویزیون‌های 4K 60 هرتز است که به این معنی است که تصویر در هر ثانیه شصت بار تازه‌سازی می‌شود. همچنین 120 هرتز و 240 هرتز را بیابید. نمایشگر با نرخ رفرش 120 هرتز می تواند 120 فریم در ثانیه تولید کند و تلویزیون 240 هرتز می تواند با نرخ 240 هرتز بازخوانی کند. تلویزیون با نرخ بالاتر تجربه تماشای نرم تری را ارائه می دهد زیرا می تواند فریم های بیشتری را در ثانیه نمایش دهد. تلویزیون با قیمت پایین تر

 

چرا 100 هرتز؟

تلویزیون 50 هرتز در مقایسه با تلویزیون 100 هرتز

تلویزیون 50 هرتز 50 فریم در ثانیه نمایش می دهد. یک تلویزیون 100 هرتز دو برابر این مقدار را نشان می دهد. اگر در حال تماشای یک برنامه گفتگو هستید، به راحتی متوجه این تفاوت نخواهید شد. تلویزیون 100 هرتز مخصوصاً برای تماشای تصاویری با حرکت سریع مانند مسابقات فوتبال یا تنیس، مسابقه‌ها یا فیلم‌های اکشن مفید است. با 100 هرتز، هر عمل سریعتر روانتر نمایش داده می شود.

تلویزیون من باید چند هرتز داشته باشد؟

طبق توصیه تیم تعمیرکار تلویزیون در کرج و تعمیرکار تلویزیون در تهران  وقتی به دنبال یک تلویزیون جدید هستید، مهم است که به نرخ تازه سازی نگاه کنید. دلیل آن این است که نرخ به‌روزرسانی تعیین می‌کند که تصویر شما در حین اقدامات سریع چقدر صاف باشد. این مقدار در 50 یا 100 هرتز بیان می شود. آیا اغلب بازی های ورزشی یا فیلم های اکشن را تماشا می کنید؟ به دنبال تلویزیون 50 هرتز نباشید، بلکه تلویزیون 100 هرتز را انتخاب کنید. تعداد هرتز را در یکی از فروشگاه های ما تجربه کنید.

 

منبع ویدیو برای حرکت صاف اهمیت دارد

60 تصویر در ثانیه بسیار سریع به نظر می رسد، و برای اکثر ویدیوها اینطور است. فقط به خاطر داشته باشید که نرخ تازه سازی یک تلویزیون، مانیتور کامپیوتر یا پروژکتور به همان اندازه به منبع فیلم بستگی دارد که چگونه می تواند کار کند.

به عنوان مثال پروژکتور فیلم 8 میلی متری ما را در نظر بگیرید. از ابتدای فیلمبرداری، فیلم ها با سرعت 24 فریم در ثانیه فیلمبرداری شده اند. اکثر برنامه های تلویزیون کابلی با سرعت 30 فریم در ثانیه پخش می شوند. برای این نوع محتوا باید نرخ 60 هرتز مناسب باشد زیرا شما تلویزیون می‌تواند تصاویر را با نرخ فریم دو برابری که فیلم گرفته شده است، تکرار کند. اما اگر فیلم یا برنامه تلویزیونی را با اکشن زیاد تماشا می‌کنید چه می‌کنید؟ تا سرعت آن نیز افزایش یابد.

بنابر بررسی تیمی از تعمیرکار تلویزیون در تهران و تعمیرکار تلویزیون در کرج اگر تلویزیون شما نمی تواند تصویر را به قدری سریع بازخوانی کند که با اکشن همراه باشد، ممکن است صحنه ها به نظر در حال تار شدن یا کشیدن روی صفحه به نظر برسند. به این حالت تاری حرکت می گویند. نمونه ای از تاری حرکت زمانی است که شما در حال تماشای هاکی هستید و می بینید. جنون در سراسر صفحه تار می شود یا در حال تماشای تعقیب و گریز ماشین هستید و می بینید که نورهای یک ماشین با سرعت کم شده و در صحنه محو می شوند. برای جلوگیری از آن، تلویزیون شما از فناوری برای افزایش سرعت در آن صحنه ها استفاده می کند. کیفیت تصویر خود را داشته باشید. بدون توجه به آنچه که تماشا می کنید ثابت باشید.

زمان پاسخگویی و نرخ تازه سازی

زمان پاسخ برای نحوه مدیریت حرکت نمایشگر شما نیز مهم است. زمان پاسخگویی مدت زمانی است که پیکسل های صفحه نمایش شما تغییر رنگ می دهند. هم نرخ تازه سازی و هم زمان پاسخ تعیین می کنند که حرکت تولید شده صاف و بدون درز به نظر می رسد یا اینکه متلاطم است و تار. وقتی تلویزیون، پروژکتور یا مانیتور شما زمان پاسخگویی پایینی دارد، ظرفیت مدیریت حرکت بهتری نسبت به نمایشگری با زمان پاسخ‌دهی بالاتر خواهد داشت. به عنوان مثال، میانگین زمان پاسخ‌دهی برخی از جدیدترین تلویزیون‌های 4K با فرکانس 120 هرتز نرخ تازه‌سازی 2 تا 10 میلی‌ثانیه است. این میزان بسیار پایین است و برخی از تلویزیون‌های 4K با زمان پاسخ‌دهی بالا 50 میلی‌ثانیه را خواهید یافت.

 

تاخیر ورودی را فراموش نکنید

همچنین یک عامل دیگر وجود دارد که می تواند بر کنترل حرکت تلویزیون شما تأثیر بگذارد: تاخیر ورودی. تأخیر ورودی، تأخیر بین زمانی که روی کنترلر یا صفحه کلید خود ضربه می‌زنید و زمانی که صفحه نمایش شما پاسخ می‌دهد است. هنگام بازی روی تلویزیون و مانیتور به کار می رود. هرچه نرخ تازه سازی صفحه نمایش شما سریعتر باشد، تاخیر ورودی شما کمتر خواهد بود زیرا تصویر سریعتر به روز می شود و می توانید سریعتر به تصویر جدید پاسخ دهید.

نرخ تازه سازی تلویزیون

نرخ نوسازی متغیر صاف کننده حرکت سونی
جدیدترین تلویزیون‌ها دارای فناوری افزایش نرخ تازه‌سازی هستند تا با عملکرد روی صفحه مطابقت داشته باشد. به همین دلیل است که عبارات «نرخ تازه‌سازی بومی» و «نرخ تازه‌سازی مؤثر» را خواهید دید.

نرخ تازه سازی بومی در مقابل نرخ تازه سازی موثر

بسته به برند، انواع مختلفی از فناوری برای افزایش نرخ تازه سازی و کنترل حرکت وجود دارد. نرخ تازه‌سازی داخلی نرخی است که تلویزیون می‌تواند به تنهایی تولید کند و 60 هرتز یا 120 هرتز است. نرخ تازه‌سازی مؤثر چیزی است که تلویزیون می‌تواند با استفاده از فناوری مدیریت حرکت برند تولید کند، و نرخ مؤثر تلویزیون را ۲۴۰ هرتز تا ۴۸۰ هرتز خواهید دید. سونی دارای فناوری XR Motion Clarity یا Motionflow XR است. ال‌جی TruMotion دارد و سامسونگ MotionRate. نام ها از برندی به برند دیگر متفاوت است، اما فناوری پشت سر آن سرعت یکسان است.

برخی از برندها همچنین از فناوری تلویزیون برای کاهش ظاهر مصنوعات حرکتی، اعوجاج در فید ویدیویی، که می‌تواند در صحنه‌های اکشن یا در حین بازی رخ دهد، استفاده می‌کنند. برای مثال، BFI (نرخ فریم سیاه)، فرآیندی است که شامل قرار دادن فریم های حرکتی سیاه بین فریم های اصلی است. از سوی دیگر، درون‌یابی فریم یا «اثر صابون» شامل قرار دادن فریم‌های جعلی است که کپی‌هایی از فریم قبلی و بعدی در ویدیو هستند. به خاطر داشته باشید که همه این‌ها خیلی سریع اتفاق می‌افتند که چشم غیرمسلح نمی‌تواند آن را پردازش کند، بنابراین در حالی که از سکانس‌های اکشن سریع‌تر و بدون تاری حرکت لذت خواهید برد، احتمالاً هرگز آن را نخواهید دید. همچنین اگر نمی‌خواهید تلویزیونتان از آن استفاده کند، می‌توانید هر فناوری بهبود حرکت را خاموش کنید.

 

VRR و تلویزیون های بازی
نرخ تجدید چیست

هر تلویزیون دارای دو یا چند پورت HDMI است و جدیدترین تلویزیون ها همچنین از HDMI 2.1 برای کنسول های بازی پشتیبانی می کنند. تلویزیون با HDMI 2.1 باید از بازی 4K با فرکانس 120 هرتز پشتیبانی کند و همچنین ممکن است از نرخ نوسازی متغیر پشتیبانی کند.

نرخ نوسازی متغیر به این معنی است که تلویزیون شما می تواند به طور خودکار به روز رسانی خود را تنظیم یا سرعت بخشد تا با نرخ فریم کنسول بازی یا رایانه شما مطابقت داشته باشد. VRR برای بازی مهم است زیرا بازی ها همیشه به نرخ فریم استاندارد نمی چسبند. نرخ فریم برای بازی نیز به کنسول شما یا اگر به رایانه خود متصل هستید، به کارت گرافیک بستگی دارد، بنابراین تعداد فریم های تولید شده می تواند از ثانیه به ثانیه تغییر کند. اگر تلویزیون شما فقط می تواند نرخ فریم استاندارد را در زمانی که کنسول شما نیاز بیشتری دارد، به روز کند، می توانید در طول بازی خود شاهد پارگی یا تکه تکه شدن صفحه باشید.

این یکی از دلایلی است که تلویزیون های بازی حالت بازی را ارائه می دهند. حالت بازی تنظیمات تلویزیون را برای به حداکثر رساندن محتوای ورودی از کنسول شما تنظیم می کند. برخی از تلویزیون ها بر اساس کنسولی که با آن بازی می کنید به طور خودکار تنظیم می شوند، در حالی که برخی دیگر حالت بازی دارند که می توانید خودتان آن را روشن کنید. بسته به مارک تلویزیونی که دارید، حالت بازی شما VRR را روشن می کند، پردازش تصویر را کاهش می دهد تا سرعت فریم را افزایش دهد و تاخیر ورودی شما را برای حداکثر پاسخگویی بهینه می کند.

نرخ به روز رسانی در مانیتور کامپیوتر
نرخ به روز رسانی مانیتور بازی

اگر صفحه‌نمایش جدیدی را برای بازی انتخاب می‌کنید و از خود می‌پرسید که آیا باید بین مانیتور کامپیوتر یا تلویزیون یکی را انتخاب کنید، تفاوت‌های بسیار زیادی بین این دو خواهید یافت. برای اطلاعات بیشتر در مورد هر دو، به این مقاله در مورد مانیتورهای هوشمند در مقابل تلویزیون های هوشمند نگاهی بیندازید. از نظر تفاوت نرخ به روز رسانی، متوجه خواهید شد که مانیتورهای رایانه می توانند تازه سازی سریع تری نسبت به تلویزیون ایجاد کنند.

عملکرد یک مانیتور کامپیوتر به رایانه شخصی یا کنسولی که به آن متصل است و موتور گرافیکی رایانه یا کنسول بستگی دارد، بنابراین نرخ تازه سازی فهرست شده در یک مانیتور حداکثر تازه سازی قابل دستیابی با سخت افزار بهینه متصل به آن است. مانیتور متوسط دارای نرخ تازه سازی 120 هرتز است، اما مانیتورهایی با 144 هرتز و بالاتر نیز وجود دارد. مانیتورهای گیمینگ می توانند در حال حاضر نرخی تا 390 هرتز تولید کنند و ممکن است در آینده نزدیک تا 540 هرتز افزایش یابد. با سرعتی به این سرعت، مانیتور شما می‌تواند گیم‌پلی سریعی را برای رایانه شخصی و جدیدترین کنسول‌ها تولید کند.

نمایشگرهای رایانه همچنین می توانند از فناوری برای افزایش سرعت بازی و بهبود نرخ تازه سازی پشتیبانی کنند. برخی از آنها VRR را ارائه می دهند در حالی که برخی دیگر دارای فناوری همگام سازی تطبیقی هستند. اگر کارت گرافیکی دارید که از همگام سازی تطبیقی مانند G-Sync یا FreeSync پشتیبانی می کند، کارت گرافیک شما به طور خودکار با هر چیزی که در حال بازی هستید سازگار می شود و مشکلات احتمالی صفحه مانند پارگی یا تاری را برطرف می کند.

 

جمع بندی

اکنون، شما ایده ای از اصطلاح “نرخ تازه سازی” دارید. طبق بررسی تیم کارشناسی کام سرویس نمایندگی تعمیر تلویزیون سامسونگ در کرج و نمایندگی تلویزیون سامسونگ در تهران شما نباید با نرخ های تازه سازی بالاتر مانند 120 در مقابل 240 گیج شوید . اگر عددی بالاتر از 120 هرتز مشاهده کردید، بدانید که در حال حاضر یک ویژگی مفید نیست.

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مجرب ترین تعمیرکاران تلویزیون در کرج و تهران در کام سرویس
کام سرویس نمایندگی تعمیرات تلویزیون های الجی و سامسونگ
هفت روز هفته 24 ساعته | تلفن پشتیبانی:09981595595
کرج استان البرز، کرج، منطقه ۹، بلوار طالقانی جنوبی برج طالقانی
تمام حقوق این سایت متعلق به کام سرویس ایران می باشد. ©
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x