کرج، منطقه ۹، بلوار طالقانی جنوبی برج طالقانی
تهران آریاشهر برج گلدیس

آیا می توان صفحه نمایش تلویزیون OLED را تعمیر کرد؟ 


آیا می توان صفحه نمایش تلویزیون OLED را تعمیر کرد؟

آیا می توان صفحه نمایش تلویزیون OLED را تعمیر کرد؟ 

آیا می توان صفحه نمایش تلویزیون OLED را تعمیر کرد؟

OLED مخفف Organic Light Emitting Diode است که به فناوری تلویزیون اشاره دارد که در آن هر پیکسل به طور جداگانه هنگام عبور جریان از دیود روشن می شود. این فناوری به تلویزیون‌ها اجازه می‌دهد تا بسیار باریک‌تر باشند و این منجر به ساختاری شکننده می‌شود. علاوه بر این، روشن شدن پیکسل ها به صورت جداگانه می تواند منجر به پیکسل های معیوب/مرده شود، بنابراین منطقی است که تعجب کنیم که آیا می توان صفحه نمایش تلویزیون OLED را تعمیر کرد؟

شما می توانید صفحه نمایش تلویزیون های OLED را تعمیر کنید، اما بستگی دارد که مشکلی که روی صفحه رخ می دهد به چیزی غیر از پنل OLED نسبت داده شود. اگر مشکل از پنل باشد، فقط پنل قرارگیری (که می تواند به اندازه یک تلویزیون جدید هزینه داشته باشد) می تواند مشکل را برطرف کند.

در ادامه این مقاله به مشکلات رایج صفحه نمایش می پردازیم که می توان بدون تداخل با پنل آن را برطرف کرد و اگر مشخص شد مشکل از پنل تلویزیون است، چه کاری باید انجام دهید. همچنین خواهید آموخت که چرا تعویض پنل ارزان تر می شود و چگونه باید از تلویزیون OLED خود پس از تعمیر مراقبت کنید.

تعمیر صفحه نمایش تلویزیون OLED در مقابل تعویض تلویزیون

با ال سی دی ها، این امر رایج شد که هزینه تعویض صفحه نمایش به اندازه خرید یک تلویزیون جدید است. افرادی که با این موضوع آشنا هستند ممکن است تعجب کنند که آیا این موضوع برای تلویزیون های OLED نیز صدق می کند. متأسفانه، بیشتر قیمت بالای تلویزیون OLED به این دلیل است که هزینه پنل و تعویض پنل تقریباً به اندازه تلویزیون OLED است.

در برخی موارد، ال جی قیمت بالاتری را برای پنل جدید نسبت به تلویزیون جدید اعلام کرده است. با این حال، نیازی نیست که مشکلات صفحه نمایش تنها به دلیل پانل آسیب دیده باشد.

با این حال، اگر مشخص شد که مشکل مربوط به پنل است که باید تعویض شود، باید با نمایندگی تعمیر تلویزیون سامسونگ در کرج و نمایندگی تلویزیون سامسونگ در تهران تماس  بگیرید. اخیراً بسیاری از اندازه‌های صفحه نمایش تلویزیون OLED در بازار تعمیر/یدک در دسترس قرار گرفته‌اند که بسته به عرضه‌ای که در اختیار تعمیرکار شما قرار دارد، هزینه تعویض را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

اگر آنها عرضه خود را مستقیماً از LG Display دریافت کنند، به احتمال زیاد قیمتی که به شما پیشنهاد می شود حداقل نصف قیمت تلویزیون خواهد بود. اگر آنها با پانل های مستعمل کار می کنند، شما خوش شانس هستید و تعمیر بسیار مقرون به صرفه تری خواهید داشت.

چگونه بفهمیم مشکل از پنل OLED شماست؟

از آنجایی که تلویزیون OLED به نور پس زمینه متکی نیست، پیکسل ها خود تلویزیون هستند. دیگر بخش های مهم تلویزیون OLED سیم کشی و مادربرد است. در اینجا نحوه تشخیص اینکه مشکل از سیم کشی است یا مادربرد آمده است.

صفحه نمایش کاملا سیاه است

اگر تلویزیون را روشن کرده و صدا را می شنوید، اما صفحه سیاه است، به احتمال زیاد پنل شما آسیبی ندیده است. برخلاف LCD، هر پیکسل در پنل OLED مسئول بخشی از تصویر است. بنابراین سیاه بودن کل صفحه معنی ندارد مگر اینکه یک صحنه “محو به سیاه” در محتوا وجود داشته باشد.

هنگامی که صفحه نمایش کاملا سیاه است، سیم کشی آسیب دیده است و هیچ یک از پیکسل های پانل جریان مناسب را دریافت نمی کند. در این صورت نیازی نیست نگران تعویض پنل OLED یا خرید تلویزیون جدید باشید. تماس با تعمیرکار فروشگاه تلویزیون محلی شما باید این کار را انجام دهد. اگر تعمیرکار سعی می کند در مورد تعویض پنل از شما نقل قول کند، به سادگی آن را قبول نکنید زیرا ممکن است برای تعویض جزئی سیم از شما هزینه اضافی بگیرد.

بلوک های قابل توجهی از صفحه نمایش تصویر مناسبی را نشان نمی دهند

در تلویزیون OLED، مشکلات پنل در سطح پیکسل اتفاق می افتد. بلوک صفحه نمایش کار نمی کند نشان دهنده مشکل در مادربرد و/یا ذخیره سازی تصویر است. این کیس ممکن است کمی بالاتر از یک تعمیر سیم کشی کوچک باشد، اما به هیچ وجه به هزینه تعویض پانل نزدیک نیست. مجدداً، اگر تعمیرکار تلویزیون می گوید تعمیر نیاز به تعویض پنل دارد، از حرف های تعمیرکار تلویزیون خودداری کنید.

اگر صفحه نمایش OLED من ضربه و ترک خورده است چه کاری باید انجام دهم؟

اگر صفحه تلویزیون OLED شما ترک خورده است، باید یک پنل جایگزین سفارش دهید. یک تعمیرگاه تلویزیون می تواند با برداشتن اجزای جهت تصویربرداری از صفحه نمایش ترک خورده تلویزیون و قرار دادن آنها بر روی پانل جدید، به تعمیر تلویزیون OLED خود کمک کند.

هزینه تعمیر یک پنل OLED چقدر است؟

در ابتدا، زمانی که ال‌جی تنها پنل‌های OLED را مستقیماً  در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌داد، هزینه پنل به تنهایی به اندازه هزینه تلویزیون OLED ال‌جی با همان اندازه بود. با این حال، سازنده شروع به ارائه پنل های OLED به برندهای دیگری مانند سونی کرده است.

اکنون که پنل های OLED به طور خاص فقط برای واحدهای مصرف کننده تولید نمی شوند، عرضه گسترده تری از پنل های جایگزین وجود دارد که قیمت نسبتاً کمتری نسبت به تلویزیون OLED دارند. به همین دلیل عاقلانه است که با تعمیرگاه‌های مختلف تلویزیون تماس بگیرید و قیمت آن را بخرید، زیرا تنها آنهایی که به پنل‌های OLED ارزان‌تر دسترسی دارند، می‌توانند صفحه نمایش را با بودجه مناسب جایگزین کنند.

آسیب تصادفی سقوط به HDTV

مراقبت از تلویزیون OLED

اگر در حال خرید یک تلویزیون OLED جدید هستید یا اخیراً مشکلی را با آن برطرف کرده اید، باید در آینده با مشکل مواجه نشوید. در زیر برخی از بهترین روش هایی که باید به خاطر داشته باشید آورده شده است.

مراقب سوختن تلویزیون باشید

اگر یک برنامه تلویزیونی یا فیلمی را که در اوج روشنایی تماشا می‌کنید متوقف کرده باشید، حفظ تصویر را تجربه خواهید کرد. هنگامی که فیلم را از سر می گیرید این اتفاق می افتد، بقایای تصویری که توسط پیکسل ها حمل می شود باقی می ماند. با این حال، با پاسخ دادن پیکسل ها به محرک های جدید، این از بین می رود.

اما اگر تصویر برای مدت زمان کافی روشن بماند، برداشت دائمی می‌شود و شما تصور تیره‌ای از تصویری که محتوای جدید را پوشش می‌دهد خواهید داشت. این معمولاً به عنوان سوختگی نامیده می شود و هیچ صفحه تلویزیون مدرنی از این مصون نیست.

به همین دلیل است که به شدت توصیه می شود که یک تصویر ثابت را برای مدت طولانی روی صفحه نمایش خود باقی نگذارید. تا زمانی که تصویر حرکت می‌کند، پیکسل‌ها پاسخگو باقی می‌مانند، به همین دلیل است که اکثر محافظ‌های صفحه نمایش یا نمایش اسلاید تصاویر یا مقداری حرکت دارند. محافظ صفحه نمایش به معنای واقعی کلمه صفحه را از سوختن نجات می دهد.

راه دیگر برای جلوگیری از سوختن این است که روشنایی را آسان کنید. این می تواند به طور خاص برای تلویزیون های OLED سخت باشد، زیرا به عنوان تلویزیون های بدون نور پس زمینه، به طور طبیعی روشنایی کمتری نسبت به LCD دارند. با این حال، اگر نورهای اطراف را به اندازه کافی کم کنید، می‌توانید محتوایی را که مشاهده می‌کنید بدون افزایش روشنایی تا جایی که یک تصویر ثابت می‌سوزاند تماشا کنید.

محافظت در برابر ترک ها و شکستگی

در هر تلویزیونی، ترک ها واضح ترین و پرهزینه ترین نوع آسیب هستند. در تلویزیون‌های OLED، نازکی قاب نیز به بزرگترین نقص آن‌ها در مورد ایمنی محصول تبدیل می‌شود. خوشبختانه، می توانید با قرار دادن درست تلویزیون در برابر ترک ها محافظت کنید.

مطمئن شوید که کف زیر تلویزیون OLED یک فرش نرم باشد. اینکه فرش باید چقدر نرم و ضخیم باشد بستگی به ارتفاع قرارگیری تلویزیون دارد. اگر تلویزیون روی پایه تلویزیون قرار دارد، مطمئن شوید که اگر کودک نوپا، حیوان خانگی یا فردی با آن برخورد کند، به راحتی حرکت نمی کند. اگر تلویزیون به دیوار آویزان است، از یک قاب ضخیم برای جلوگیری از برخورد به لبه ها استفاده کنید.

با محافظت از پنل در برابر نور مستقیم خورشید از پیکسل های مرده جلوگیری کنید
به محل قرارگیری تلویزیون در اتاق توجه کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ پنجره ای در مقابل آن وجود ندارد زیرا نور خورشید که روزانه به قسمت خاصی از صفحه نمایش برخورد می کند به پیکسل های آن ناحیه آسیب می رساند. نتیجه می تواند از رنگ های ناهموار تا پیکسل های مرده متغیر باشد. برای جلوگیری از این مشکل، حتماً صفحه را بپوشانید یا پرده ها را ببندید.

جمع بندی

در نتیجه، تلویزیون‌های OLED مزایای خود را دارند، اما آسیبی که متحمل می‌شوند معمولاً به گران‌ترین بخش مربوط می‌شود: پنل‌ها. تعویض پنل اساساً یک صفحه نمایش جدید است، اما با در دسترس بودن پنل های دست دوم و بازار فقط پنل، هزینه تعمیر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

با این حال، مانند همه تلویزیون‌ها، پیشگیری بهتر (و ارزان‌تر) از درمان است .

برچسب: #

مجرب ترین تعمیرکاران تلویزیون در کرج و تهران در کام سرویس
کام سرویس نمایندگی تعمیرات تلویزیون های الجی و سامسونگ
هفت روز هفته 24 ساعته | تلفن پشتیبانی:09981595595
کرج استان البرز، کرج، منطقه ۹، بلوار طالقانی جنوبی برج طالقانی
تمام حقوق این سایت متعلق به کام سرویس ایران می باشد. ©